FLIKA – UNIKATNI IZDELKI je majhna družinska dejavnost izdelave torb in drobnih galanterijskih  izdelkov iz ostankov blaga, usnja ter umetnega usnja. FLIKA je tudi  sponzor našega kluba ob organizaciji EVROPSKE KLUBSKE SPECIALNE RAZSTAVE ZA ŠNAVCERJE IN PINČE 2024 (Celje, 5. oktober 2024), saj nam je poklonila prelepe in uporabne torbe za sodnike. Za vse udeležence pa je izdelala zelo praktične ovitke za evropske potne liste za male živali.

Izdelovanje torb in drugega galanterijskega blaga iz ostankov usnja in tekstila ima mnogo pozitivnih vplivov na okolje in sodi med prakse, ki spodbujajo bolj trajnostno proizvodnjo in zmanjšujejo negativni vpliv modnega in galanterijskega sektorja na okolje.

  1. Zmanjševanje odpadkov: Uporaba ostankov usnja in tekstila, ki bi sicer končali na odlagališčih, pomaga zmanjšati količino odpadkov. To prispeva k manjšemu onesnaženju okolja in zmanjšuje potrebo po novih surovinah.
  2. Prihranek naravnih virov: Z reciklažo ali ponovnim uporabo obstoječih materialov se zmanjša potreba po pridobivanju novih virov, kot so živalska koža za usnje ali surovine za proizvodnjo tekstilnih vlaken. To zmanjšuje obremenitev naravnih ekosistemov.
  3. Zmanjšanje porabe energije: Proizvodnja novih materialov, kot so usnje in tekstil, zahteva veliko energije, od proizvodnje surovin do njihove predelave. Recikliranje materialov, ki že obstajajo pa zahteva manj energije in s tem prispeva k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov.
  4. Podpora trajnostni modi: Ponovna uporaba materialov v galanteriji spodbuja trajnostno oblikovanje in proizvodnjo. S tem se zmanjšuje hitra moda, ki je pogosto povezana z velikimi okoljskimi stroški.
  5. Manjša uporaba škodljivih kemikalij: Proizvodnja usnja vključuje kemično obdelavo, ki lahko povzroči onesnaženje vode in zemlje. Z uporabo obstoječega usnja se zmanjša potreba po novi obdelavi in s tem po uporabi škodljivih kemikalij.

Če si tudi sami želite ovitek za potni list svojega psa ali morda praktično torbo, v katero bo šlo vse, kar boste potrebovali npr. na pasji razstavi, stopite v stik z ga. Ljubo Kološa na številki 041 477 794 ali ji pišite na ljubakolosa@gmail.com.